Nowe zasady leżakowania napojów spirytusowych

Opublikowano: 29.09.2022
Administracja publicznaProdukcja alkoholuPrzemysł spożywczy
Ustawa wprowadza nowe zasady dokumentowania procesu leżakowania napojów spirytusowych oraz przenosi kompetencje w zakresie rejestracji producentów alkoholu z ministra rolnictwa do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Kogo dotyczy?

Producenci napojów spirytusowychPrzedsiębiorcy zajmujący się rozlewem alkoholuProducenci wyrobów tytoniowychKrajowy Ośrodek Wsparcia RolnictwaKrajowa Administracja Skarbowa

Najważniejsze zmiany

  • Wprowadzenie obowiązku prowadzenia ewidencji leżakowania alkoholu etylowego
  • Przeniesienie kompetencji w zakresie rejestracji producentów z ministra rolnictwa do KOWR
  • Wprowadzenie kart leżakowania dla alkoholu wyprowadzanego ze składu podatkowego
  • Nowe przepisy dotyczące następstwa prawnego w przypadku śmierci lub przekształcenia przedsiębiorcy
  • Rozszerzenie definicji wyrobów tytoniowych o nowatorskie wyroby tytoniowe

Praktyczne skutki dla obywateli

Niski wpływ - Producenci napojów spirytusowych będą musieli prowadzić szczegółową ewidencję leżakowania alkoholu, co zwiększy przejrzystość informacji o okresie leżakowania umieszczanych na etykietach. Przedsiębiorcy będą składać wnioski o wpis do rejestru producentów do KOWR zamiast do ministra rolnictwa. Wprowadzono też jaśniejsze zasady przejmowania uprawnień po zmarłym lub przekształconym przedsiębiorcy, co ułatwi sukcesję firm rodzinnych.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie większości przepisów
29.10.2022
Wejście w życie przepisów o ewidencji leżakowania
28.11.2022
Obowiązek wpisu do rejestru producentów nowatorskich wyrobów tytoniowych
29.10.2023

Kontekst

Ustawa dostosowuje polskie przepisy do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 dotyczącego napojów spirytusowych. Wprowadza też zmiany organizacyjne, przenosząc kompetencje z ministerstwa do KOWR, co ma usprawnić obsługę przedsiębiorców. Nowe zasady leżakowania mają zwiększyć wiarygodność informacji o wieku napojów spirytusowych podawanych konsumentom.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.