Nowe zasady funkcjonowania ochrony zdrowia podczas COVID-19

Opublikowano: 31.08.2020
FarmacjaKształcenie medyczneOchrona zdrowiaPrawo medyczneZdrowie publiczne
Ustawa wprowadza szereg zmian w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19, w tym ułatwienia w kształceniu medycznym, zmiany w procedurach importu leków i środków specjalnego przeznaczenia, oraz dostosowanie procedur egzaminacyjnych dla lekarzy i diagnostów.

Kogo dotyczy?

Lekarze i lekarze dentyściDiagności laboratoryjniFarmaceuciPielęgniarki i położnePacjenciPodmioty leczniczeHurtownie farmaceutyczne

Najważniejsze zmiany

  • Wprowadzenie systemu zdalnych egzaminów specjalizacyjnych (PES) dla lekarzy i diagnostów laboratoryjnych
  • Uproszczenie procedur importu docelowego leków i środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego
  • Zapewnienie wynagrodzenia lekarzom, którzy nie mogą realizować programu specjalizacji z powodu epidemii
  • Umożliwienie realizacji kursów specjalizacyjnych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość
  • Wprowadzenie elektronicznego Systemu Obsługi Importu Docelowego (SOID) dla zapotrzebowań na leki z zagranicy

Praktyczne skutki dla obywateli

Wysoki wpływ - Lekarze w trakcie specjalizacji otrzymają wynagrodzenie nawet jeśli nie mogą realizować programu szkolenia z powodu epidemii. Pacjenci zyskają łatwiejszy dostęp do leków sprowadzanych z zagranicy dzięki uproszczonym procedurom importu docelowego. Specjaliści medyczni będą mogli kontynuować kształcenie i zdawać egzaminy specjalizacyjne zdalnie, co zapewni ciągłość procesu kształcenia kadr medycznych. Wprowadzenie elektronicznego systemu SOID usprawni proces sprowadzania leków niezbędnych dla ratowania życia.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie większości przepisów
01.09.2020
Wejście w życie przepisów dotyczących importu docelowego
01.01.2021
Wejście w życie wybranych przepisów z mocą wsteczną
13.03.2020

Kontekst

Ustawa stanowi odpowiedź na wyzwania, jakie epidemia COVID-19 postawiła przed systemem ochrony zdrowia. Wprowadzone zmiany mają na celu zapewnienie ciągłości funkcjonowania systemu ochrony zdrowia zarówno w trakcie epidemii, jak i po jej ustaniu. Szczególny nacisk położono na umożliwienie kontynuacji kształcenia kadr medycznych oraz zapewnienie dostępu do niezbędnych leków i środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.