Nowe zasady dla pasz leczniczych
Kogo dotyczy?
Najważniejsze zmiany
- Wprowadzenie nowych wymogów dla wytwarzania i obrotu paszami leczniczymi zgodnie z rozporządzeniem UE 2019/4
- Określenie zasad postępowania z niezużytymi lub przeterminowanymi paszami leczniczymi
- Zmiana systemu rejestracji i zatwierdzania zakładów produkujących pasze lecznicze
- Przesunięcie zakazu stosowania pasz z antybiotykami w żywieniu zwierząt z 2023 na 2025 rok
- Wprowadzenie nowych obowiązków dla podmiotów zajmujących się paszami leczniczymi
Praktyczne skutki dla obywateli
Średni wpływ - Hodowcy zwierząt i posiadacze zwierząt domowych będą mieli jasno określone zasady postępowania z niezużytymi paszami leczniczymi. Producenci i dystrybutorzy pasz leczniczych muszą dostosować się do nowych wymogów dotyczących wytwarzania, przechowywania i transportu. Przesunięcie zakazu stosowania pasz z antybiotykami daje hodowcom dodatkowe dwa lata na przygotowanie się do zmian w żywieniu zwierząt.
Terminy i wdrożenie
05.01.2023
01.01.2025
Kontekst
Ustawa stanowi implementację rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/4 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie wytwarzania, wprowadzania na rynek i stosowania paszy leczniczej. Zmiany mają na celu ujednolicenie przepisów dotyczących pasz leczniczych w całej Unii Europejskiej oraz zapewnienie bezpieczeństwa żywności pochodzenia zwierzęcego poprzez właściwe stosowanie leków weterynaryjnych w paszach.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.