Nowe uprawnienia do szczepień przeciw COVID-19

Opublikowano: 01.04.2021
Administracja publicznaOchrona zdrowia
Ustawa rozszerza krąg osób uprawnionych do przeprowadzania badań kwalifikacyjnych przed szczepieniami przeciwko COVID-19, umożliwiając wykonywanie ich nie tylko lekarzom, ale również innym osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje.

Kogo dotyczy?

Pacjenci kwalifikowani do szczepień przeciwko COVID-19LekarzePersonel medyczny niebędący lekarzamiŚwiadczeniodawcy w systemie ochrony zdrowia

Najważniejsze zmiany

  • Rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do przeprowadzania badań kwalifikacyjnych przed szczepieniami przeciwko COVID-19
  • Upoważnienie ministra zdrowia do określenia w rozporządzeniu kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne
  • Upoważnienie ministra zdrowia do określenia kwalifikacji osób przeprowadzających szczepienia ochronne przeciwko COVID-19
  • Przesunięcie terminu ogłoszenia wykazu świadczeniodawców w systemie zabezpieczenia do 1 października 2021 r.
  • Przedłużenie obowiązywania pierwszych wykazów świadczeniodawców zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów systemu zabezpieczenia do 31 grudnia 2021 r.

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Dzięki zmianom więcej osób będzie mogło przeprowadzać badania kwalifikacyjne przed szczepieniami przeciwko COVID-19, co powinno przyspieszyć proces szczepień w Polsce. Pacjenci mogą spodziewać się krótszego czasu oczekiwania na szczepienie, gdyż badanie kwalifikacyjne będzie mogło być przeprowadzone nie tylko przez lekarza. Zmiany mają na celu usprawnienie Narodowego Programu Szczepień i zwiększenie dostępności szczepień dla obywateli.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie ustawy
02.04.2021
Wydanie nowego rozporządzenia określającego kwalifikacje osób przeprowadzających badania i szczepienia
do 02.10.2021
Ogłoszenie wykazu świadczeniodawców dla terenu danego województwa
do 01.10.2021
Zakończenie obowiązywania pierwszych wykazów świadczeniodawców
31.12.2021

Kontekst

Ustawa została wprowadzona w odpowiedzi na potrzebę przyspieszenia procesu szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce. Dotychczas badania kwalifikacyjne przed szczepieniem mogły być przeprowadzane wyłącznie przez lekarzy, co stanowiło wąskie gardło w procesie szczepień. Zmiana ma na celu zwiększenie efektywności Narodowego Programu Szczepień poprzez zaangażowanie większej liczby personelu medycznego w proces kwalifikacji do szczepień.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.