Nowe święto państwowe ku czci Armii Krajowej

Opublikowano: 10.02.2025
Administracja publicznaObronność i bezpieczeństwo
Ustawa ustanawia 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej jako świętem państwowym, oddając hołd żołnierzom walczącym o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i prześladowanym w okresie komunizmu.

Kogo dotyczy?

Obywatele RPInstytucje państwowePlacówki edukacyjneOrganizacje kombatanckie

Najważniejsze zmiany

  • Ustanowienie 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej
  • Nadanie temu dniu rangi święta państwowego

Praktyczne skutki dla obywateli

Niski wpływ - Dzień 14 lutego będzie oficjalnym świętem państwowym, co może wiązać się z organizacją uroczystości państwowych i samorządowych. W szkołach mogą odbywać się lekcje i wydarzenia poświęcone historii Armii Krajowej. Nie jest to dzień wolny od pracy, ale instytucje publiczne będą zobowiązane do wywieszenia flag państwowych.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie ustawy
11.02.2025
Pierwsze obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej
14.02.2025

Kontekst

Ustanowienie święta wpisuje się w politykę historyczną państwa, mającą na celu upamiętnienie bohaterów walczących o niepodległość Polski. Armia Krajowa była największą podziemną formacją wojskową w okupowanej Europie, a jej żołnierze po II wojnie światowej często doświadczali represji ze strony władz komunistycznych. Data 14 lutego nawiązuje do przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, które miało miejsce 14 lutego 1942 roku.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.