Nowe obowiązki w walce z praniem pieniędzy
Kogo dotyczy?
Najważniejsze zmiany
- Utworzenie rejestrów działalności w zakresie walut wirtualnych oraz na rzecz spółek i trustów
- Rozszerzenie definicji beneficjenta rzeczywistego i zakresu podmiotów zobowiązanych do zgłaszania informacji do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych
- Wprowadzenie zakazu anonimowych skrytek sejfowych i ograniczenia dla anonimowych kart przedpłaconych
- Wzmocnienie środków bezpieczeństwa wobec podmiotów z państw wysokiego ryzyka
- Nowe obowiązki dla podmiotów handlujących dziełami sztuki i przedmiotami kolekcjonerskimi
Praktyczne skutki dla obywateli
Wysoki wpływ - Obywatele mogą odczuć zmiany przy korzystaniu z usług finansowych, gdzie instytucje będą zobowiązane do dokładniejszej weryfikacji tożsamości klientów. Posiadacze anonimowych skrytek sejfowych będą musieli ujawnić swoją tożsamość, gdyż umowy o takie skrytki wygasną po 9 miesiącach od wejścia ustawy w życie. Osoby korzystające z walut wirtualnych (np. Bitcoin) zauważą, że platformy wymiany będą podlegać większej regulacji i nadzorowi. Zwiększy się też transparentność własności spółek i innych podmiotów prawnych.
Terminy i wdrożenie
14.05.2021
30.07.2021
30.10.2021
30.10.2021
14.02.2022
Kontekst
Ustawa stanowi implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/843 (tzw. V dyrektywa AML) oraz uzupełnia wdrożenie wcześniejszej dyrektywy 2015/849. Zmiany mają na celu zwiększenie skuteczności systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w Polsce oraz dostosowanie polskich przepisów do standardów międzynarodowych. Wprowadzenie nowych regulacji jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z wykorzystaniem nowych technologii (np. walut wirtualnych) do działań przestępczych oraz potrzebę większej transparentności w obrocie gospodarczym.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.