Nowe biuro do walki z cyberprzestępczością

Opublikowano: 28.12.2021
Bezpieczeństwo cyfrowePolicjaZwalczanie przestępczości
Ustawa powołuje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) jako nową jednostkę organizacyjną Policji odpowiedzialną za rozpoznawanie i zwalczanie przestępstw popełnionych przy użyciu systemów informatycznych i sieci teleinformatycznych.

Kogo dotyczy?

PolicjanciPracownicy cywilni PolicjiKandydaci do służby w PolicjiInstytucje finansoweProkuratura

Najważniejsze zmiany

  • Utworzenie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości jako nowej jednostki organizacyjnej Policji
  • Wprowadzenie specjalnych procedur rekrutacyjnych dla kandydatów do CBZC
  • Przyznanie dodatkowego świadczenia pieniężnego dla funkcjonariuszy CBZC
  • Wydłużenie możliwego czasu blokady rachunków bankowych z 3 do 6 miesięcy
  • Zaostrzenie kar za fałszywe zawiadomienia o zagrożeniu

Praktyczne skutki dla obywateli

Wysoki wpływ - Powstanie wyspecjalizowanej jednostki policyjnej zwiększy skuteczność walki z cyberprzestępczością, co powinno przełożyć się na lepszą ochronę obywateli i firm przed atakami hakerskimi, oszustwami internetowymi i innymi przestępstwami w sieci. Wydłużenie czasu blokady rachunków bankowych da organom ścigania więcej czasu na zabezpieczenie dowodów i środków pochodzących z przestępstw. Zaostrzenie kar za fałszywe alarmy ma ograniczyć liczbę nieprawdziwych zgłoszeń o zagrożeniach.

Terminy i wdrożenie

Powołanie Pełnomocnika ds. utworzenia CBZC
styczeń 2022
Ustalenie tymczasowego regulaminu organizacyjnego CBZC
I kwartał 2022
Przeniesienie pracowników do CBZC
I-II kwartał 2022
Pełne uruchomienie CBZC
II kwartał 2022

Kontekst

Utworzenie CBZC jest odpowiedzią na rosnącą liczbę cyberprzestępstw i potrzebę wyspecjalizowanej jednostki policyjnej zdolnej do skutecznego zwalczania przestępczości w środowisku cyfrowym. Dotychczasowe struktury Policji nie były wystarczająco przygotowane do walki z zaawansowanymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni, takimi jak ataki hakerskie, oszustwa internetowe czy przestępstwa związane z kryptowalutami.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.