Łatwiejsze uznawanie kwalifikacji zawodowych z UE

Opublikowano: 02.08.2022
Administracja publicznaEdukacja i szkolnictwoPrawo pracy
Ustawa usprawnia proces uznawania kwalifikacji zawodowych zdobytych w innych krajach UE, wprowadzając jaśniejsze zasady weryfikacji różnic w kształceniu i znajomości języka polskiego.

Kogo dotyczy?

Specjaliści z kwalifikacjami zdobytymi w krajach UELekarze weterynarii z państw członkowskich UEOrgany administracji odpowiedzialne za uznawanie kwalifikacjiIzby lekarsko-weterynaryjne

Najważniejsze zmiany

  • Wprowadzenie pojęcia 'istotnie różniącego się materiału' w ocenie kwalifikacji zawodowych
  • Nowe zasady sprawdzania znajomości języka polskiego z zachowaniem proporcjonalności
  • Uproszczenie procedur dla lekarzy weterynarii z UE wykonujących czasowo zawód w Polsce
  • Doprecyzowanie zasad przeprowadzania stażu adaptacyjnego lub testu umiejętności
  • Wprowadzenie obiektywnych kryteriów oceny proporcjonalności przepisów regulacyjnych

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Specjaliści z kwalifikacjami zdobytymi w UE będą mogli łatwiej i szybciej uzyskać prawo do wykonywania zawodu w Polsce. Procedury uznawania kwalifikacji staną się bardziej przejrzyste i proporcjonalne. Lekarze weterynarii z UE zyskają prostszą ścieżkę do czasowego wykonywania zawodu w Polsce, co zwiększy dostępność usług weterynaryjnych. Wymogi językowe będą sprawdzane tylko w niezbędnym zakresie.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie ustawy
03.08.2022
Dostosowanie procedur przez organy administracji
03.08.2022
Wdrożenie nowych zasad przez izby lekarsko-weterynaryjne
03.08.2022

Kontekst

Ustawa wdraża dyrektywę UE 2005/36/WE w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych oraz dyrektywę UE 2018/958 dotyczącą analizy proporcjonalności regulacji zawodowych. Zmiany mają na celu usunięcie barier w swobodnym przepływie pracowników w ramach Unii Europejskiej przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich standardów jakości usług.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.