Kary za opóźnienia w wypłacie odszkodowań komunikacyjnych

Opublikowano: 02.07.2020
Ochrona konsumentówTransport i komunikacjaUbezpieczenia
Ustawa wprowadza kary finansowe dla zagranicznych zakładów ubezpieczeń za opóźnienia w wypłacie odszkodowań komunikacyjnych oraz zwiększa uprawnienia organu nadzoru wobec tych podmiotów.

Kogo dotyczy?

Zagraniczne zakłady ubezpieczeńKrajowe zakłady ubezpieczeńPoszkodowani w wypadkach komunikacyjnychUbezpieczeniowy Fundusz GwarancyjnyOrgan nadzoru (KNF)

Najważniejsze zmiany

  • Wprowadzenie kar finansowych dla zagranicznych zakładów ubezpieczeń za niewypłacenie odszkodowania w terminie
  • Rozszerzenie uprawnień organu nadzoru wobec zagranicznych zakładów ubezpieczeń
  • Nowe obowiązki sprawozdawcze dla zagranicznych ubezpieczycieli dotyczące składek
  • Możliwość szybszej interwencji organu nadzoru w przypadku nieprawidłowości
  • Zmiana parametru technicznego (obniżenie z 100 do 85 punktów bazowych) w kalkulacji rezerw

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych będą lepiej chronieni przed opóźnieniami w wypłacie odszkodowań przez zagraniczne firmy ubezpieczeniowe. Ustawa daje organowi nadzoru skuteczniejsze narzędzia do dyscyplinowania ubezpieczycieli, którzy nie wywiązują się z terminowej wypłaty odszkodowań. Zwiększona transparentność działalności zagranicznych ubezpieczycieli na polskim rynku pozwoli na lepszy monitoring ich działalności.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie ustawy
16.07.2020
Przekazanie danych o składkach przez zagraniczne zakłady ubezpieczeń do UFG
16.07.2020

Kontekst

Ustawa stanowi odpowiedź na problemy z terminową wypłatą odszkodowań przez niektóre zagraniczne zakłady ubezpieczeń działające w Polsce. Dotychczas organ nadzoru miał ograniczone możliwości egzekwowania obowiązków od zagranicznych ubezpieczycieli, co stawiało poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych w gorszej sytuacji. Ustawa wdraża również częściowo dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE (Wypłacalność II).

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.