Kary za łamanie przepisów ochrony powietrza

Opublikowano: 27.07.2022
Administracja publicznaOchrona środowiskaSamorząd terytorialny
Ustawa wprowadza zmiany w systemie monitorowania i kontroli jakości powietrza, w tym kary za nieprzestrzeganie ograniczeń emisyjnych oraz obowiązek sprawozdawczości z realizacji programów ochrony powietrza.

Kogo dotyczy?

Samorządy wojewódzkie i gminneInspekcja Ochrony ŚrodowiskaWłaściciele instalacji emitujących zanieczyszczeniaMieszkańcy stref z przekroczeniami norm jakości powietrzaOperatorzy statków powietrznych

Najważniejsze zmiany

  • Wprowadzenie kar za nieprzestrzeganie uchwał antysmogowych
  • Nowy podział stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza
  • Obowiązek składania sprawozdań z realizacji programów ochrony powietrza
  • Nowe zasady oceny dotrzymywania wielkości dopuszczalnej emisji z instalacji
  • Publikacja informacji o jakości powietrza na stronie internetowej GIOŚ

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Mieszkańcy będą mogli być karani za nieprzestrzeganie lokalnych przepisów antysmogowych, co ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Samorządy będą zobowiązane do regularnego raportowania postępów w realizacji programów ochrony powietrza. Informacje o jakości powietrza i obowiązujących programach będą łatwiej dostępne na stronie GIOŚ. Nowy podział stref monitorowania jakości powietrza pozwoli na lepsze dostosowanie działań naprawczych.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie większości przepisów
10.08.2022
Wejście w życie przepisów o strefach monitorowania
28.07.2022
Wejście w życie przepisów o limitach wydatków
01.01.2024

Kontekst

Ustawa stanowi odpowiedź na problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce i konieczność dostosowania przepisów do dyrektyw unijnych. Wprowadza narzędzia umożliwiające skuteczniejsze egzekwowanie przepisów antysmogowych oraz lepsze monitorowanie jakości powietrza. Zmiany mają przyczynić się do poprawy jakości powietrza, zwłaszcza w obszarach z przekroczeniami norm, co jest istotne z punktu widzenia zdrowia publicznego.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.