Czasowy zakaz przebywania w strefie nadgranicznej

Opublikowano: 30.11.2021
Administracja publicznaBezpieczeństwo państwaOchrona granic
Ustawa wprowadza możliwość czasowego zakazu przebywania na określonych obszarach strefy nadgranicznej w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa związanego z nielegalnym przekraczaniem granicy państwowej.

Kogo dotyczy?

Mieszkańcy strefy nadgranicznejPrzedsiębiorcy działający w strefie nadgranicznejFunkcjonariusze Straży GranicznejDziennikarzeOsoby przekraczające granicę państwową

Najważniejsze zmiany

  • Wprowadzenie możliwości czasowego zakazu przebywania w strefie nadgranicznej przy granicy zewnętrznej UE
  • Określenie katalogu osób wyłączonych z zakazu przebywania (m.in. mieszkańcy, pracownicy, uczniowie)
  • Możliwość uzyskania indywidualnego zezwolenia na przebywanie w strefie objętej zakazem
  • Wprowadzenie kar za nieprzestrzeganie zakazu (areszt lub grzywna)
  • Przyznanie rekompensat dla przedsiębiorców działających na obszarze objętym zakazem

Praktyczne skutki dla obywateli

Wysoki wpływ - Mieszkańcy strefy nadgranicznej muszą posiadać przy sobie dokumenty tożsamości. Osoby niebędące mieszkańcami nie mogą wjechać na obszar objęty zakazem bez specjalnego zezwolenia. Dziennikarze mogą ubiegać się o czasowe zezwolenie na wjazd. Przedsiębiorcy, którzy poniosą straty w związku z wprowadzeniem zakazu, mogą ubiegać się o rekompensatę finansową w wysokości 65% średniego miesięcznego przychodu.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie przepisów o zakazie przebywania w strefie nadgranicznej
01.12.2021
Wejście w życie przepisów dotyczących funkcjonariuszy Straży Granicznej
01.01.2022

Kontekst

Ustawa została wprowadzona w związku z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej w 2021 roku. Po zakończeniu stanu wyjątkowego, który obowiązywał na terenach przygranicznych, rząd zdecydował o wprowadzeniu nowych narzędzi prawnych umożliwiających czasowe ograniczenie dostępu do strefy nadgranicznej w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.