Cyfryzacja wniosków rolniczych i nowe środki dla rolników

Opublikowano: 17.06.2022
Administracja publicznaCyfryzacjaPomoc społecznaRolnictwo
Ustawa wprowadza możliwość składania wniosków rolniczych przez internet, upraszcza procedury administracyjne oraz przeznacza 500 mln zł z nadwyżki środków finansowych Zasobu na wsparcie rolników, w tym na pożyczki na zakup nawozów i środków ochrony roślin.

Kogo dotyczy?

RolnicyProducenci rolniAgencja Restrukturyzacji i Modernizacji RolnictwaKrajowy Ośrodek Wsparcia RolnictwaJednostki samorządu terytorialnego

Najważniejsze zmiany

  • Umożliwienie składania wniosków rolniczych przez internet za pomocą formularzy na stronie Agencji
  • Wprowadzenie elektronicznej archiwizacji dokumentów w postępowaniach dotyczących ewidencji producentów
  • Przeznaczenie 500 mln zł na pożyczki dla rolników na zakup środków produkcji rolnej i inne wsparcie
  • Uproszczenie procedur przyznawania pomocy w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich
  • Ułatwienie realizacji inwestycji infrastrukturalnych przez jednostki samorządu terytorialnego

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Rolnicy będą mogli składać wnioski przez internet, co przyspieszy i uprości procedury. Dostępne będą nowe środki finansowe na pożyczki na zakup nawozów i środków ochrony roślin. Dokumentacja będzie przechowywana w formie elektronicznej, co zmniejszy biurokrację. Jednostki samorządu terytorialnego otrzymają łatwiejszy dostęp do gruntów na cele inwestycji infrastrukturalnych.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie większości przepisów ustawy
18.06.2022
Wejście w życie przepisów dotyczących składania wniosków o wpis do ewidencji producentów przez internet
01.01.2023

Kontekst

Ustawa jest odpowiedzią na potrzebę cyfryzacji administracji rolnej oraz wsparcia rolników w obliczu rosnących kosztów produkcji rolnej, w tym cen nawozów i środków ochrony roślin. Wprowadza także rozwiązania mające na celu usprawnienie wydatkowania środków z funduszy europejskich na rozwój obszarów wiejskich.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.