Cyfrowe dowody i zdjęcia w dopłatach rolniczych

Opublikowano: 14.05.2021
Administracja publicznaPomoc społecznaRolnictwo
Ustawa wprowadza możliwość wykorzystania zdjęć geotagowanych jako dowodów w postępowaniach o przyznanie dopłat rolniczych oraz reguluje terminy składania wniosków i zgłaszania zmian w systemach wsparcia bezpośredniego.

Kogo dotyczy?

Rolnicy ubiegający się o dopłaty bezpośrednieAgencja Restrukturyzacji i Modernizacji RolnictwaPodmioty naukowe i badawcze korzystające z danych przestrzennych

Najważniejsze zmiany

  • Wprowadzenie zdjęć geotagowanych jako dowodów w postępowaniach o przyznanie dopłat rolniczych
  • Ustalenie terminu zgłaszania zmian we wnioskach o dopłaty do 31 maja danego roku
  • Możliwość nieodpłatnego udostępniania danych przestrzennych do celów naukowych i badawczych
  • Wyłączenie stosowania przepisów COVID-19 dotyczących terminów w postępowaniach o dopłaty
  • Wprowadzenie listy odmian konopi włóknistych, do uprawy których nie przyznaje się płatności

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Rolnicy będą mogli łatwiej dokumentować stan upraw poprzez przesyłanie zdjęć geotagowanych przez aplikację ARiMR. Uproszczenie procedur dowodowych przyspieszy postępowania o przyznanie dopłat. Jasno określone terminy zgłaszania zmian we wnioskach (do 31 maja) pomogą uniknąć nieporozumień. Instytucje naukowe zyskają dostęp do danych przestrzennych o gruntach rolnych do celów badawczych.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie większości przepisów
15.05.2021
Wejście w życie przepisów o udostępnianiu danych przestrzennych
12.06.2021

Kontekst

Ustawa stanowi odpowiedź na potrzebę cyfryzacji i uproszczenia procedur w rolnictwie, szczególnie w kontekście pandemii COVID-19. Wprowadza nowoczesne rozwiązania technologiczne (zdjęcia geotagowane) jako narzędzia dowodowe w postępowaniach administracyjnych dotyczących dopłat rolniczych, co ma usprawnić weryfikację stanu upraw bez konieczności kontroli na miejscu.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.