Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży
Kogo dotyczy?
Najważniejsze zmiany
- Wprowadzenie bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży
- Określenie zasad wystawiania recept uprawniających do bezpłatnych leków
- Ustalenie sposobu finansowania programu z budżetu państwa
- Wprowadzenie obowiązku informowania o możliwości zamiany leku na tańszy odpowiednik
- Określenie limitów wydatków budżetowych na program w latach 2020-2029
Praktyczne skutki dla obywateli
Średni wpływ - Kobiety w ciąży będą mogły otrzymać bezpłatnie leki znajdujące się na specjalnej liście ogłaszanej przez Ministra Zdrowia. Aby skorzystać z uprawnienia, ciąża musi być stwierdzona przez ginekologa, położnika lub położną. Recepty mogą wystawiać również inni lekarze na podstawie zaświadczenia o ciąży. Farmaceuci będą zobowiązani do informowania o możliwości zamiany przepisanego leku na tańszy odpowiednik z listy leków bezpłatnych.
Terminy i wdrożenie
01.07.2020
do 01.11.2020
do 31.12.2021
Kontekst
Ustawa jest elementem polityki zdrowotnej państwa mającej na celu poprawę opieki zdrowotnej nad kobietami w ciąży i zwiększenie dostępności leków niezbędnych w okresie ciąży. Program bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży wpisuje się w szersze działania wspierające rodziny i zwiększające dzietność w Polsce.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.