Druga trzynastka dla emerytów w 2021 roku

Opublikowano: 10.03.2021
Podatki i finansePomoc społecznaSystem emerytalny
Ustawa wprowadza dodatkowe roczne świadczenie pieniężne (tzw. drugą trzynastkę) dla emerytów i rencistów, wypłacane w listopadzie 2021 roku.

Kogo dotyczy?

Emeryci i renciściOsoby pobierające świadczenia przedemerytalneOsoby pobierające renty socjalneOsoby pobierające świadczenia dla kombatantów i inwalidów wojennych

Najważniejsze zmiany

  • Wypłata dodatkowego świadczenia w wysokości najniższej emerytury dla osób ze świadczeniem do 2900 zł
  • Świadczenie malejące dla osób z emeryturą/rentą powyżej 2900 zł
  • Wypłata świadczenia w listopadzie 2021 r. (z wyjątkami dla niektórych grup)
  • Zwolnienie świadczenia z potrąceń i egzekucji
  • Niewliczanie świadczenia do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń socjalnych

Praktyczne skutki dla obywateli

Wysoki wpływ - Emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie pieniężne w listopadzie 2021 r. Osoby z niższymi świadczeniami (do 2900 zł) otrzymają pełną kwotę najniższej emerytury, a osoby z wyższymi świadczeniami - kwotę pomniejszoną. Świadczenie nie będzie wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do dodatków mieszkaniowych, świadczeń z pomocy społecznej czy świadczeń rodzinnych. Pieniądze będą chronione przed egzekucją komorniczą.

Terminy i wdrożenie

Wejście w życie ustawy
24.03.2021
Ustalenie prawa do świadczenia
31.10.2021
Wypłata świadczenia
listopad 2021

Kontekst

Ustawa stanowi kontynuację polityki wspierania emerytów i rencistów poprzez wypłatę dodatkowych świadczeń rocznych. Jest to drugie takie świadczenie w 2021 roku, po tzw. trzynastej emeryturze wypłacanej w kwietniu. Świadczenie ma charakter degresywny - pełną kwotę otrzymają osoby z niższymi świadczeniami podstawowymi, a osoby z wyższymi świadczeniami otrzymają kwotę pomniejszoną.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.