Wygaśnięcie dwustronnych umów inwestycyjnych w UE

Opublikowano: 04.01.2021
Gospodarka międzynarodowaInwestycje zagranicznePrawo międzynarodowe
Ustawa wyraża zgodę na ratyfikację przez Prezydenta RP porozumienia o wygaśnięciu dwustronnych traktatów inwestycyjnych między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Kogo dotyczy?

Inwestorzy zagraniczniPrzedsiębiorcy prowadzący działalność w UEPaństwa członkowskie UE

Najważniejsze zmiany

  • Wygaśnięcie dwustronnych traktatów inwestycyjnych między państwami UE
  • Ujednolicenie zasad ochrony inwestycji w ramach UE
  • Dostosowanie polskiego prawa do wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ - Inwestorzy z krajów UE nie będą mogli powoływać się na dwustronne traktaty inwestycyjne w sporach z innymi państwami członkowskimi. Spory inwestycyjne będą rozstrzygane zgodnie z prawem unijnym i krajowym. Może to zmienić poziom ochrony prawnej niektórych inwestycji transgranicznych w UE.

Terminy i wdrożenie

Uchwalenie ustawy
10.12.2020
Publikacja w Dzienniku Ustaw
04.01.2021
Wejście w życie ustawy
19.01.2021
Ratyfikacja porozumienia przez Prezydenta RP
brak danych

Kontekst

Porozumienie jest następstwem wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Achmea z 2018 r., który uznał, że dwustronne traktaty inwestycyjne między państwami UE są niezgodne z prawem unijnym. Celem jest ujednolicenie zasad ochrony inwestycji w ramach jednolitego rynku UE i zapewnienie, że spory inwestycyjne będą rozstrzygane zgodnie z prawem UE.

Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji (Claude AI) na podstawie pełnej treści ustawy. Ma ono charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oficjalnej interpretacji przepisów prawa. W celu uzyskania wiążących informacji, należy zapoznać się z pełnym tekstem ustawy.