Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

Opublikowano: 10.02.2025
Święta państwowe
Ustawa ustanawia dzień 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej jako święto państwowe, oddając hołd żołnierzom AK walczącym o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i prześladowanym w okresie komunizmu.

Kogo dotyczy?

Obywatele PolskiInstytucje państwowePlacówki edukacyjneOrganizacje kombatanckie

Najważniejsze zmiany

  • Ustanowienie 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej
  • Nadanie temu dniu rangi święta państwowego
  • Wprowadzenie nowego elementu do kalendarza świąt państwowych

Praktyczne skutki dla obywateli

Średni wpływ – Ustanowienie nowego święta państwowego wpłynie na organizację uroczystości patriotycznych w całym kraju. Instytucje publiczne będą zobowiązane do wywieszenia flag państwowych, a w szkołach mogą odbywać się specjalne lekcje historii. Dzień ten nie będzie dniem wolnym od pracy, ale stanie się okazją do organizacji wydarzeń upamiętniających bohaterstwo żołnierzy AK. Media publiczne prawdopodobnie będą emitować programy historyczne związane z działalnością Armii Krajowej.

Terminy i wdrożenie

Publikacja ustawy
10.02.2025
Wejście w życie
11.02.2025
Pierwsze obchody święta
14.02.2025

Kontekst

Ustawa wpisuje się w szerszy kontekst polityki historycznej państwa polskiego, mającej na celu upamiętnienie bohaterów walczących o niepodległość Polski. Armia Krajowa była największą podziemną formacją wojskową w okupowanej Europie, a jej żołnierze po II wojnie światowej często doświadczali represji ze strony władz komunistycznych. Ustanowienie tego święta ma na celu przywrócenie pamięci o ich poświęceniu oraz edukację młodszych pokoleń o historii Polski.